Życie i kariera Darii Bilodid: Najmłodszej 2-krotnej mistrzyni świata


W 2018 roku Ukrainka Daria Bilodid została najmłodszą mistrzynią świata w judo w historii tego sportu, zdobywając złoty medal w wieku zaledwie 17 lat. Po swoim drugim zwycięstwie na mistrzostwach świata w Tokio 2019, Daria stała się nową ikoną sztuk walki, uosabiającą piękno i kobiecość kobiecego judo. Fani sztuk walki nadali jej nawet odpowiedni przydomek „Królowa Judo”.

Daria jest trenowana przez rodziców: ojca Giennadija Bilodida i matkę Swietłanę Kuzniecową. Jej mama zawsze towarzyszy jej przy macie podczas najważniejszych startów i daje jej buzi na szczęście przed walką. Ojciec Darii jest dwukrotnym mistrzem Europy i medalistą mistrzostw świata, nic więc dziwnego, że Daria od dzieciństwa postanowiła związać swoje życie z judo, inspirowana przykładem taty. Co ciekawe początkowo rodzice Darii byli przeciwni żeby swoje życia wiązała z wyczynowym trenowaniem judo, a przygodę ze sportem rozpoczęła od gimnastyki.

Bilodid bardzo wcześnie zaczęła osiągać dobre wyniki z powodzeniem rywalizując wśród juniorów (poniżej 21) roku życia już w wieku 15 lat. W 2015 roku Daria wygrała Mistrzostwa Świata i Europy juniorów, a w 2017 roku przeszła do rywalizacji seniorskiej wygrywając Mistrzostwa Europy w Warszawie.

W 2020 roku Daria stała się jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w swojej kategorii wagowej mając w swoim dorobku 2 złote medale mistrzostw światowe oraz 2 złote mistrzostw Europy oraz wielokrotne zwycięstwa w turniejach Grand Prix i Grand Slam.

Główną przewagą Darii nad rywalkami jest antropometria: jej waga to tylko 48 kg, a jej wzrost to 172 centymetry. Dla porównania, wzrost Japonki Funy Tonaki, z którą Ukrainka zmagał się w finale Mistrzostw Świata w Baku 2018, wynosi jedynie 148 centymetrów. Długie ręce i nogi to wiodące narzędzia przy wyborze taktycznych działań młodej mistrzyni. Daria świetnie wykorzystuje to zarówno w walce w stójce jak i zmaganiach w parterze, w którym wygrywa bardzo dużo pojedynków.

Życie poza tatami
Poza sportem Daria jest skromną i uśmiechniętą dziewczyną. Marzeniem Bilodid po zakończeniu kariery jest otwarcie cukierni. Daria uwielbia słodycze, ale stać ją na nie tylko poza sezonem, ponieważ musi przestrzegać diety i utrzymywać niską wagę nawet między zawodami.


Ukraińska judoka jest aktywna na Instagramie, zamieszczając zdjęcia nie tylko ze szkoleń, ale także z życia, gdzie często bierze udział w różnych sesjach modowych dla różnych marek. Bilodid jest również ambasadorem Mitsubishi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *