Historia i tradycja

Japonia to kraj tradycji. Tam uczy się szacunku dla przeszłości, aby budować przyszłość. Poznaj historię najbardziej prestiżowych zawodów w Japonii.

Japonia to kraj tradycji. Tam uczy się szacunku dla przeszłości, aby budować przyszłość. To także kraj, który się zmodernizował i nie boi się otwierać swoich drzwi oraz pokazywać głębi swojej wiedzy. Dowodem na to jest Kodokan, który przez cały rok przyjmuje judoków z całego świata, pragnących wpoić sobie japońską kulturę narodową i doskonalić swoje judo. Japonia nie lubi chwalić się sukcesem, to nie jest w ich stylu. Jednak Japonia nie zaprzecza swoim sukcesom i nauczyła się je komunikować światu.

All Japan Championships to najbardziej historyczne i tradycyjne zawody w Japonii. Jest w nich tylko jedna kategoria: open. Zwycięstwo w tych zawodach wraz z mistrzostwami świata i igrzyskami olimpijskimi uważane jest za potrójną koronę. W tym roku była to impreza selekcyjna na Mistrzostwa Świata w Taszkiencie w kategorii +100kg. Udział w tych już sam w sobie jest osiągnięciem dla japońskich judoków, a zawody kwalifikacyjne do All Japan Championships odbywają się we wszystkich regionach Japonii.

W związku z tym wydarzeniem All Japan Judo Federation stworzyła film dokumentalny opowiadający historię czterech judoków: Ono Shohei, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Rio i Tokio, Haga Ryunosuke, zdobywcy tytułu Mistrza Japonii 2020 i złotego medalistę Mistrzostw Świata 2015, Saito Tatsuru, zwycięzcy Wielkiego Szlema w Baku 2021 i Ota Hyoga, zwycięzcy All Japan Championship 2021.

Sam Inoue Kosei, legendarny mistrz olimpijski i mistrz świata oraz były główny trener Japonii mężczyzn, był trzykrotnym zwycięzcą Mistrzostw Japonii. Jest szczególnie przywiązany do tych zawodów jako sportowiec, trener i pasjonat judo. Inoue nadal jest zaangażowany w japońską drużynę narodową, ale piastuje również stanowisko dyrektora ds. strategii w Komitecie Sterującym All Japan Judo Federation (Japońskiej Federacji Judo.)

Zawody All Japan Judo Championships, znane również jako Zen-nihon, są najbardziej historyczną i tradycyjną imprezą judo w Japonii. Odbywają się one w Nippon Budokan, miejscu rozgrywania judo na Igrzyskach Olimpijskich. Nie ma drugiego takiego wydarzenia w sportowym życiu Japonii. Postanowiliśmy zrobić film dokumentalny, aby promować to wydarzenie wśród szerokiej publiczności, pokazując judoków, którzy niestrudzenie pracują, aby osiągnąć swoje cele i marzenia.

Poprzez ten dokument zaglądamy za kulisy zmagań sportowych, by pokazać ludzką stronę zawodników. Co oni myślą? Jakie są ich ambicje? Kto ich wspiera i w jaki sposób? Jaka jest ich własna indywidualna historia? Tych zagadnień nie można zrozumieć podczas oglądania samych zawodów.

„Judo i sport to coś więcej niż tylko wygrywanie i przegrywanie. Jest wiele sposobów na zaangażowanie się w judo: uprawianie, oglądanie i wspieranie tej dyscypliny sportu. Każda z tych aktywności ma swoje szczególną rolę, łączącą ją ze wspólnotą judo i samym społeczeństwem. Będziemy nadal wzmacniać te inicjatywy, aby wzbudzić nowe zainteresowanie naszym sportem” – powiedział Inoue.

Nie ma już wiele do dodania, może poza podkreśleniem hojności Japonii, jeśli chodzi o dzielenie się jej przywiązaniem do filozofii, która naturalnie rozprzestrzeniła się na całym świecie. Wszyscy Japończycy powinni być dumni, wiedząc, że coś, co narodziło się w ich kraju, dotarło do wszystkich zakątków planety. Każdy kraj ma swój styl, sposób rozwijania swoich technik, ale wspólnym ogniwem całości jest wizja jednego człowieka, Mistrza Jigoro Kano, który potrafił stworzyć sztukę walki, zdolną do przetrwania próby czasu. To japońska tradycja, a All Japan Judo Championships jest jej stałą spuścizną. To, że możemy zobaczyć, na czym polega jej rozwój i wejść w prywatność elitarnych sportowców, jest dla nas bezcennym darem.

Zachęcam tez do obejrzenia walk finałowych z mistrzostw Japonii 2022

źródło:
Napisane przez Pedro Lasuena 30 maja 2022
https://www.ijf.org/news/show/history-and-tradition

Historia i tradycja judo
Jigoro Kano – Historia i tradycja judo