Judo czy MMA? Co należy wiedzieć przed wyborem sportu.

11 lipca 2022
Klaus Müller / zobacz: https://km-pics.de/

Sama wzmianka o akronimie „Mixed Martial Arts” wielu osobom prawdopodobnie skojarzy się ze Style Bender Israel Adesanya, podcastem Joe Rogana, najnowszymi uwagami Conora McGregora lub najnowszymi kursami UFC. UFC, które oznacza „Ultimate Fighting Championship”, odnotowało niesamowity wzrost popularności w ciągu ostatniej dekady i stało się jednym z najszybciej rozwijających się sportów widowiskowych XXI wieku. W judo natomiast mamy swój własny cykl zawodów, IJF World Judo Tour w różnych miejscach na świecie, gdzie zawodnicy mogą również wygrać nagrody pieniężne. Nie tylko zwycięzcy, ale także wszystkich 56 medalistów (ze wszystkich kategorii wagowych) otrzymują nagrody pieniężne. Może ich wysokość jest nieporównywalna z komercyjnym sportem UFC, ale za to judo jest bardziej znane z wartości takich jak honor i szacunek.

Amerykanka Kayla Harrison – dwukrotna mistrzyni olimpijska – Londyn 2012 judo i Rio de Janeiro 2016

Patrząc na dyscypliny judo i MMA, znajdziemy cechy wspólne, choć nie zawsze jest to od razu widoczne. Istnieje wiele podobieństw tych dwóch form walki, ale także wiele różnic między nimi. Podczas gdy judo może być postrzegane jako bardziej spokojny i „intelektualny” sposób walki, MMA jest często potępiane jako brutalny krwawy sport bez reguł bezpieczeństwa, co zresztą doprowadziło do wprowadzenia nowych zasad i przepisów bezpieczeństwa w UFC.

Czym jest MMA?

Korzenie takiego sportu walki jakim jest MMA sięgają do starożytnej Grecji (pankration). Współcześnie MMA jest odmianą lub hybrydą wielu różnych technik ze świata boksu, zapasów, karate, a nawet judo. Nie bez powodu tę dyscyplinę nazywa się to mieszanymi sztukami walki; bo właśnie o to chodzi. Złożoną mieszankę różnych form sztuk walki połączono w jedną dyscyplinę. W tym sporcie mamy walkę w stójce, w której zawodnicy będą kopać i uderzać przeciwnika, oraz element rywalizacji w parterze, gdzie celem jest zmuszenie przeciwnika do poddania się. W MMA mamy również niektóre techniki uderzeń i zapasów Muay Thai, a także technik chwyty z brazylijskiego jiu-jitsu.

Po debiucie UFC, który odbył się w Ameryce Północnej w 1993 roku, styl walki bez żadnych ograniczeń przyciągnął negatywną uwagę zarówno opinii publicznej, jak i polityków, którzy potępili ten sport jako zbyt brutalny, a jeden z nich nazwał go „ludzkim odmianą walki kogutów” To zmusiło nowe kierownictwo budzącej zainteresowanie dyscypliny do zmiany zasad i dodania środków bezpieczeństwa do walki, co w rezultacie okazało się cennym posunięciem dla MMA w ogóle. Sport stopniowo stał się bardziej znany od połowy 2000 roku, a supergwiazdy, takie jak Chuck „The Iceman” Liddell i Randy „The Natural” Couture, zwiększały popularność turniejów i ich oglądalność w całych Stanach Zjednoczonych.

UFC i MMA, jako całość, nadal korzystały z potężnych zawodników, którzy przybyli do Oktagonu i zadziwili fanów i krytyków swoją siłą i umiejętnościami. W ciągu ostatniej dekady nastąpiło odrodzenie MMA dla nowej generacji fanów, a zawodnicy tacy jak Conor McGregor, Ronda Rousey i Israel Adesanya przyciągają dużą publiczność i jednocześnie zwiększają popularność UFC.

Czym jest Judo?

Dyscyplina judo stworzona pod koniec XIX wieku i wywodząca się z praktyk jiu-jitsu starożytnych japońskich samurajów, zostało początkowo zaprojektowane jako rodzaj wychowania fizycznego, uczącego adeptów, jak bezpiecznie spadać i ćwiczyć siłę psychiczną. W miarę jak trenowanie judo stawało się coraz bardziej popularne, zaczęło wzrastać zainteresowanie tą dyscypliną jako sportem, a nie sposobem na życie, szczególnie na Zachodzie. Przejście do pełnej rywalizacji zakończyło się, gdy w 1964 r. oficjalnie uznano judo za sport olimpijski. Obecnie udo jest ciągle sportem olimpijskim, a zawody drużynowe dodano do ostatnich igrzysk w Tokio. Judo jest w grupie 3 MKOl, co oznacza wyższe dochody z transmisji telewizyjnej dla federacji międzynarodowej, dzięki czemu może ona skuteczniej promować judo. Także walka w parterze jest coraz ciekawsza, jest częściej wykorzystywana jako taktyka na wygranie rywalizacji.

Który sport powinieneś wybrać?

Odpowiedź jest w dużej mierze względna i zależna od tego, jaki jest twój cel. Chociaż oba sporty zapewniają fantastyczne treningi dla ciała, te treningi różnią się znacznie pod względem form pracy. Judo sprawi, że będziesz wielokrotnie upadać na każdym treningu po tym, jak zostaniesz rzucony przez partnera. Z kolei MMA z pewnością sprawi, że będziesz całkowicie wyczerpany (i prawdopodobnie posiniaczony), co wynika ze specyfiki treningu.

Jeśli chcesz zwiększyć sprawność i nauczyć się jednocześnie trochę samoobrony, judo przewyższa pod tym względem MMA. Nie ma co prawda uderzeń, jednak precyzja i całkowite czucie swojego ciała wymagane w judo okazały się w dużej mierze korzystne dla wszystkich ludzi, od małych dzieci po starsze kobiety.

Jeśli chcesz rozwinąć fizyczną i psychiczną wytrzymałość oraz poprawić swoje umiejętności uderzania i kopania poza zakres, który stosują bezmyślni awanturnicy, to MMA jest twoim sportem. Prawdopodobnie nauczysz się również, jak wykonywać różne uderzenia w twarz, tułow i nogi. To może być przydatne! W dużej mierze ciekawe jest również oglądanie UFC i faktyczne zrozumienie, co się dzieje podczas pojedynku.

Na zakończenie

Jak wspomniano powyżej, najlepszym sposobem na wybór sportu walki, takiego jak judo lub MMA, jest ustalenie, jaki jest twój cel końcowy i wybranie tej dyscypliny, która najlepiej służy temu celowi. Judocy zwykle potrafią się szybko przystosować się do każdego nowego sportu walki i nawet odnosić sukcesy. Mają motywację, aby wyjść poza judo i próbować innych sportów walki, ponieważ ich sprawność jest tak wszechstronna, że są fizycznie gotowi na każde inne wyzwanie.