Zwycięstwo w walce o medal jest jak dzieło sztuki

Cztery kraje przegrały swoje walki o brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Sofii. Azerbejdżan, Holandia, Niemcy i Ukraina. Odpowiada to również liczbie krajów, które zdobyły złoty medal. Nie można powiedzieć, że sportowcy wymienionych państw nie potrafią wygrać walk o medale. Jednak wygranie ostatniej walki w turnieju można porównać do dzieła sztuki. To specyficzna umiejętność. JudoInside przeprowadziło małe badanie na temat doświadczonych zawodników europejskich i ich walk o medale, aby znaleźć tych, którzy mają trudności z wygraniem walki medalowej i krajów, które wydawały się mieć z tym bardziej ogólny problem.

Teddy Riner judo
Teddy Riner +100kg

Zebraliśmy dane z krajów europejskich od czasu rozpoczęcia IJF World Tour w 2009 roku. Dane dotyczyły ponad 10 000 najlepszych wyników i ponad 1000 sportowców. Przyjrzeliśmy się europejskim sportowcom i ich najlepszym wynikom w najważniejszych turniejach. (World Tour, mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie).

Nie zdziwiłbyś się, że francuscy sportowcy wyróżniają się najwyższym odsetkiem wygranych. Od ponad 13 lat jest oczywiste, że dziesięciokrotny mistrz świata Teddy Riner ma najwyższy procent wygranych spośród wszystkich europejskich sportowców. Z 31 wygranymi imprezami i tylko jednym srebrnym medalem (MŚ 2010, i nadal jest z tego powodu rozczarowany), Riner wygrał 97% wszystkich swoich walk o medale, możesz w to uwierzyć! Druga na tej liście 350 europejskich zawodniczek jest Lucie Decosse z oszałamiającymi 88% zwycięstw w walkach o medale. Romane Dicko dodała do swojego dorobku kolejną wygraną w ostatni weekend, a jej procent wygranych też jest imponujący i wynosi 86%.

Czwarta na liście jest zawodniczka ukraińska, Daria Bilodid, która wygrała 83% swoich walk o medale, i mimo młodego wieku już od kilku lat jest bardzo zdeterminowana w najważniejszych pojedynkach. Zdobyła też trzy srebrne medale, właściwie całkiem niedawno. Ole Bischof ma mentalność niemiecką i wygrał 77% swoich walk medalowych, dorównując Luce Maisuradze. Wygrał też po raz kolejny w ostatnią niedzielę. Wysoko w rankingu są również: Arsen Galstyan, Margaux Pinot, Majlinda Kelmendi…. oraz Gemma Howell, która wygrała 14 pojedynków medalowych i przegrała tylko 5.

Może nie miło jest wspominać tych sportowców z najniższym odsetkiem wygranych, ale jest to badanie z unikatowymi danymi i musimy zatem zmotywować Zlatko Kumrica z Chorwacji, który przegrał wszystkie swoje 11 walk o medal, więc następnym razem Zlatko, spróbuj wygrać! Nie wspomnimy tylko o nim. Także Santa Pakenyte i zawodnicy z przeszłości Oiana Blanca, Antonio Ciano i Ludmiła Bogdanova – wszyscy oni mieli procent wygranych w walkach o medal poniżej 10. Oczywiście wszyscy ci sportowcy mieli więcej niż 10 szans zdobycia, więc jest to istotne statystycznie. Na przykład Giovanni Esposito (100%) też wie, co robić, ale odnotował tylko 8 prób. Może Giovanni, wkrótce wykorzysta swoją kolejną szansę.

Dane według krajów: sprawne Kosowo

Wiele danych z każdego kraju będzie miało zastosowanie do oceny wygrywania finałów o złoto lub pojedynków o brąz. Zaczęliśmy od trzech krajów, które przegrały najwięcej walk o medale na Mistrzostwach Europy 2022, więc wykorzystaliśmy pulę danych od 2009 roku. Rosja miała najwięcej walk o medale w historii (+1400), a następnie Francja i Niemcy. Dla nas procent wygranych jest wiodący, więc usunęliśmy wszystkie kraje mające poniżej 100 prób, (np. Monako lub Danię z minimalną liczbą medalowych szans), w tym także kraje odnoszące sukcesy, takie jak Szwajcaria i Grecja, które wygrały swoją ostatnią walkę o medale w zeszły weekend i dodaliśmy Federację Rosyjską do Rosji.

Kosowo jest najbardziej skutecznym krajem Europy z najwyższym odsetkiem wygranych w walkach o medale. Z pewnością nowe talenty, takie jak Laura Fazliu, wkrótce przyczynią się do wzrostu tego odsetka przekraczającego 66%. To zasadnicza przewaga nad drugim w tej statystyce krajem – Gruzją z prawie 54%. Następne miejsca zajmują: Francja (51%). Azerbejdżan (49%), Słowenia (48%) i Izrael (48%).

Z kolei Włochy, kraj o którym wiemy, że odnosi wyraźne sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich, to państwo o bardzo niskim odsetku wygranych we wszystkich turniejach seniorskich, aż 68% wszystkich walk medalowych zostało przegranych. Wciąż udany był miniony weekend z 3 medalami, srebrnym i dwoma brązowymi, ale 3 walki o medale zostały przegrane. Badanie to zostało dokonane na podstawie danych od 2009 roku z 318 włoskich walk o medale. Najgorszym krajem występującym w statystykach walk o medale (choć przy mniejszej liczbie prób) jest Litwa (51 medalowych walk od 2009 roku). Białoruś również nie może być dumna z 66% wszystkich przegranych meczów medalowych, za nią plasuje się Hiszpania (63%).

Dane według płci: kobiety z Kosowa, mężczyźni z Gruzji

Dla zabawy podzieliliśmy procent wygranych Francji według płci. Kobiety wygrały 53% wszystkich 804 walk o medale, mężczyźni prawie 47%, różnica nie jest zbyt duża. Dla porównania Kosowo wykazuje dużą różnicę między płciami; 71% wszystkich walk medalowych zostało wygranych przez kobiety, podczas gdy mężczyźni zanotowali tyle samo (71%) porażek we wszystkich walkach medalowych (ale tylko w 14 próbach). Podobnie we Włoszech gorzej wypadli mężczyźni (przegrano 70% walk), jednak kobiety wypadły podobnie (67% walk przegranych). Wynik ten jest prawie porównywalny z gruzińskimi zawodniczkami (chociaż przy znacznie mniejszej próby niż w przypadku mężczyzn), podczas gdy włoskie statystyki mężczyzn i kobiet są bardziej zrównoważone. W grupach męskich najlepsze wyniki w walkach o medale na tle wszystkich krajów europejskich mają Gruzini (55%). U kobiet Francuzki i Słowenki są na drugim miejscu (53%) za Kosowem.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że kraje o większej liczbie walk medalowych, takie jak Rosja i Francja, również walczyły wzajemnie ze sobą o złoto lub brąz.

zapraszam również do przeczytania:
“Sekrety Teddy Rinera: Dowiedz się wszystkiego o francuskim judoce, jego biografii, osiągnięciach w karierze, trenerze, rodzicach i nie tylko”

źródło:
24 Maja 2022, 20:55
https://judoinside.com/news/5338/Winning_medal_contests_is_artwork
zdjęcie: Emanuele Di Feliciantonio / International Judo Federation