Fethi Nourine i Amar Benikhlef z Galerii Sław ukarani przez IJF

Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) wykluczyła algierskiego judokę Fethi Nourine’a i jego trenera, członka Galerii Sław, Amara Benikhlefa z udziału w jakichkolwiek wydarzeniach lub zawodach organizowanych przez tę organizację w okresie dziesięciu lat po tym, jak Nourine odmówił walki z zawodnikiem izraelskim Tohar Butbulem w olimpijskiej rywalizacji Tokio 2020. Nourine i jego trener powiedzieli algierskim mediom, że bojkotują Butbula, aby wesprzeć sprawę palestyńską.

Jednocześnie Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał decyzję Nourine’a za „naruszenie przepisów Karty Olimpijskiej”.

Komisja Dyscyplinarna IJF potwierdziła wydarzenie i „orzekła wobec Nourine’a i Benikhlefa dziesięć lat zawieszenia w udziale we wszystkich aktywnościach organizowanych lub autoryzowanych przez Międzynarodową Federację Judo i jej związki, począwszy od 23 lipca 2021 roku do 23 lipca 2031 roku”.

Nourine i jego trener mogli odwołać się od tej decyzji w ciągu 21 dni.

Po powrocie do Algierii Nourine powiedział dziennikarzom: „Mój trener i ja podjęliśmy decyzję razem i jestem z niej dumny. Ta decyzja przede wszystkim honoruje mnie, honoruje moją rodzinę i honoruje naród algierski oraz państwo algierskie, ponieważ prezydent Abdelmadjid Tebboune oświadczył światu, że nie zgadzamy się na normalizację i popieramy sprawę palestyńską”.

Komitet Wykonawczy IJF postanowił wszcząć postępowanie dyscyplinarne przeciwko Nourine’owi i Benikhlefowi, ponieważ ich zachowanie naruszało art. 50 Karty Olimpijskiej, zakazujący „wszelkiego rodzaju demonstracji lub propagandy politycznej, religijnej lub rasowej na jakichkolwiek obiektach olimpijskich” i skierował sprawę do Komisji Dyscyplinarnej IJF w I instancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *