Varlam Liparteliani powraca z emerytury

Varlam Liparteliani to wicemistrz olimpiski z Rio 2016 oraz 10-krotny medalista mistrzostw świata w tym mistrz w roku 2008 oraz 2013. Wywalczył również 8 tytułów mistrza Europy i aż 13 złotych medali IJF World Tour. Po Igrzyskach w Tokio ogłosił 33-letni Gruzin ogłosił zakończenie kariery. Teraz powraca.

Varlam Liparteliani wystartuje w mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec kwietnia w Sofii . To jasne, że tęskni za uczuciem bycia najlepszym zawodnikiem i wciąż ma ochotę na kolejną rywalizacje i sukcesy. Największym marzeniem “Lipo” jest oczywiście złoty medal olimpijski, co pozwoliłoby mu zapisać się złotymi literami w historii i być wymienianym w gronie największych mistrzów. Paryż już za dwa lata, czemu nie.

Większość zawodników byłaby spełniona mając na swoim koncie tak spektakularne sukcesy, ale Liparteliani ciągle ma jedno marzenie do spełnienia. Był tak blisko, a jednocześnie tak daleko od bycia mistrzem olimpijskim.

Liparteliani w zeszłym roku po raz ostatni uczestniczył w rywalizacji zarówno na mistrzostwach świata na Węgrzech, jak i na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Na Węgrzech przegrał w ćwierćfinale z Aleksandrem Kukoljem z Serbii, zawodnikiem, którego wcześniej dwukrotnie pokonał. Ostatecznie wywalczył brązowy medal. W Tokio był rozstawiony z numer 1, ale przegrał w półfinale z Aaronem Wolfem z Japonii, zawodnikiem, z którym poprzednio zarówno wygrał jak i kiedyś przegrał. W walce o brązowy medal uległ Rosjaninowi Niiaz Iliasov, co oznaczało, że “Lipo” do kraju wrócił bez medalu.

Być może z frustracji Liparteliani ogłosił, że po Igrzyskach w Tokio odchodzi na emeryturę. Ale teraz wygląda na to, że wrócił i jest zgłoszony w mistrzostwach Europy. W tej samej wadze Gruzja wystawi młodego zawodnika Ilii Sulamanidze, który jest przyszłością swojego kraju.

Liparteliani jest jednym z najpopularniejszych judoków i na pewno jest wielu fanów judo, którzy będą podekscytowani widząc, że Lipo znów będzie rywalizował i starał się spełnić swoje życiowe marzenie o zdobyciu złota olimpijskiego.