Duże, dynamiczne, piękne Ura-Nage

Napisane przez Jo Crowley 2. kwietnia 2022
Żródło: https://www.ijf.org/news/show/the-big-bold-beautiful-ura-nage

Technika ta została nazwana największym rzutem w judo, ale nie tylko ten fakt sprawia, że jest on tak przyjemny w wykonywaniu lub oglądaniu. Jest to technika, która wymaga siły, korzysta z szybkości i łączy te dwa elementy, aby wyeliminować potrzebę wcześniejszego kuzushi.

Bobonov (UZB) w walce z Kochmanem (ISR), Tbilisi Grand Slam, 2021

Często myślimy, że to domena gruzińskich i uzbeckich zawodników, tych którzy uwielbiają siłowe zmagania i czerpią radość z wyrywania rywali w powietrze. Nie jest to jednak zarezerwowane tylko dla nich. W Kazachstanie są również specjaliści od tej techniki, pokazując jedne z najwspanialszych prób ura-nage jakie kiedykolwiek widzieliście, i nie chodzi tu tylko o mężczyzn.

Boltaboev (UZB): (z lewej) 2017 Taszkient Grand Prix, (z prawej) 2019 mistrzostwa świata

Galbadrakh jest medalistką olimpijską i medalistką mistrzostw świata w kategorii wagowej do 48 kg. Wielokrotnie wykorzystywała rzut ura-nage w swojej drodze na podium.

Galbadrakh (KAZ): (z lewej) 2016 Tokyo Grand Slam, (z prawej) 2018 Zagreb Grand Prix

Podczas Antalya Grand Slam jej prymat w tej technice może zostać podważony, gdyż inny reprezentant Kazachstanu, Smagulov, pokazywał podobne umiejętności podczas walk eliminacyjnych.

Smagulov (KAZ) w Antalyi, 2022

Galbadrakh nie jest jedyną kobietą, dla której ura-nage jest ulubioną techniką. Pierwszego dnia zawodów w Antalyi, Hiszpanka Mireia Lapuerta Comas rzuciła w ten sposób doświadczoną reprezentantkę Francji Melanie Legoux Clement, zdobywając swój pierwszy medal na tego typu zawodach. Technika Lapuerty Comas była wykonana błyskawicznie, korzystając z ataku Francuzki. Do tego momentu Clement górowała nad swoją rywalką, ale przegrała, umożliwiając Hiszpance kontratak po mocnym uścisku talii i wykonaniu pełnego łańcucha kinetycznego od kostek do bioder i ramion. To była zamierzona reakcja, a nie przypadek.

Lapuerta Comas (ESP) rzuca Legoux Clement (FRA) w Antalyi, 2022

W tej wersji element rzutu poświęcenia był oczywisty, zgodny z opisem umieszczonym w wytycznych IJF.
Tego dnia Clement przegrała wcześniej po zastosowaniu tej samej techniki przez Bavuudorj (MGL), która również w widowiskowy sposób rzuciła Francuzkę i ostatecznie zdobyła srebrny medal w Antalyi.

Bavuudorj (MGL) w Antalyi

Być może ura-nage stanie się teraz kontrą z wyboru, w związku z jasnymi zasadami, że zwykłe obskoczenie ataku, aby uniknąć rzucenia, przy jednoczesnym przyciąganiu przeciwnika do siebie, powszechnie znane jako „jazda i przewrót”, nie będzie brane pod uwagę do celów punktacji.

Ura-nage stało się obecnie najczęściej wykonywanym rzutem u kobiet i mężczyzn we wszystkich kategoriach wagowych.

Krpalek (CZE)  rzuca Harasawę (JPN) w finale mistrzostw świata 2019

Technika ta potrafi być skuteczna wobec mistrzów świata, pozwala rzucić specjalistów od harai-goshi, a także przeciwników górujących wzrostem i specjalistów od silnego i wysokiego uchwytu. Jest to rzut piękny i ekscytujący, dlatego składamy hołd ura-nage.

Shavdatuashvili (GEO): (z lewej). W pojedynku z mistrzem świata Hashimoto (JPN) podczas 2022 Paris Grand Slam, (z prawej).  Podczas 2016 Tbilisi Grand Prix.