Władimir Putin i Arkady Rotenberg usunięci z funkcji w IJF

Międzynarodowa Federacja Judo podała do wiadomości, że Władimir Putin and Arkady Rotenberg zostali usunięci ze wszystkich stanowisk, jakie zajmowali w tej organizacji.


Arkady Rotenberg który był współzałożycielem Banku SMP w 2001 roku, od ponad dziesięciu lat wspiera Europejską Unię Judo jako sponsor generalny. Bracia Rotenberg stali się multimilionerami dzięki inwestycjom w budownictwo (m.in. Most Krymski), gazociągi i bankowość. Arkady (70 l.), według Forbesa, zgromadził majątek szacowany na 3,3 miliarda dolarów. Bracia Rotenberg są na liście sankcji amerykańskich i europejskich od 2014 roku.

Arkady Rotenberg od lat rozwija judo w ramach komitetu wykonawczego IJF, pomimo międzynarodowych sankcji od 2014 roku. Rotenberg jest nadal pierwszym wiceprezesem Rosyjskiej Federacji Judo.

Już wcześniej EJU i IJF zdystansowały się od Putina, usuwając go ze stanowiska honorowego prezesa. Teraz IJF wyraził mocniej swoją solidarność z narodem ukraińskim. Jednak nadal rosyjscy i białoruscy sportowcy są mile widziani w IJF World Tour pod flagą IJF. Istnieją federacje, które nie zgadzają się z taką linią postępowania, dystansują się od „listu otwartego” IJF i pozostawiają tę sprawę poszczególnym zawodnikom, czy w obecnej sytuacji należy decydować się na walkę z rosyjskim lub białoruskim sportowcem. Pierwsza impreza IJF World Judo Tour odbędzie się w Antalyi w kwietniu.

Przeczytaj także:
Moja opinia dotycząca dopuszczenia rosyjskich zawodników przez IJF


źródło: https://judoinside.com/news/5195/Vladimir_Putin_and_Arkady_Rotenberg_removed_from_IJF_positions