Rywalki, a jednak przyjaciółki

Napisał Pedro Lasuen, 8 marca 2022, ijf.org

Tołstoj powiedział, że wszystkie porażki są takie same ze względu na gorzki posmak, jaki pozostawiają. Zapomniał jednak napisać, że niektóre też są piękne. Czasami smakują jak zwycięstwo. Clarisse Agbégnénou i Yarden Gerbi są przyjaciółkami, ale znacznie wcześniej ich zmagania były jednymi z najbardziej zaciętych rywalizacji w historii judo. Jeśli weźmiemy dwójkę najlepszych w każdym sporcie i każemy rywalizować ze sobą, wtedy zrozumiemy dlaczego osiągnięcie najwyższego poziomu jest kwestią talentu i ciężkiej pracy, i zarezerwowane jest tylko dla najlepszych.

Przez pięć lat Yarden i Clarisse były alfą i omegą kobiecego judo, znakiem czasu w kategorii -63 kg. Yarden jest starsza i już była najlepsza w momencie, kiedy Clarisse zaczęła walczyć na światowym poziomie. Następne lata przyniosły nieusuwalne obrazy, niezapomniane walki, zawsze zakończone pojedynkiem o złoto. Historia tych dwóch zawodniczek to prawda o tatami i istocie walki, bez wytchnienia, bez wątpliwości, dawania z siebie wszystkiego, bo zwycięstwo to jedno, ale wygrywanie z najlepszym to zupełnie co innego. Było to również wykuwanie trwałej przyjaźni.

Teraz Yarden zakończyła karierę, a Clarisse cieszy się długimi wakacjami i obiecującym macierzyństwem. Dziś Yarden śledzi życie Clarisse z uczuciem, ponieważ dawna rywalka jest teraz jej protegowaną. A Clarisse z zainteresowaniem i podziwem obserwuje start Yarden w świecie biznesu, w tym innym życiu, które zaczyna się, gdy kończy się wyczynowy sport.

Przedstawiony wywiad trwał ponad godzinę, nikt tak naprawdę nie chciał, żeby się skończył, obie panie dobrze się razem bawią i sprawiają, że inni czują się komfortowo. Ten film jest małą próbką skupiającą się na pięknej, choć brutalnej konfrontacji, w której uczestniczyły przez pięć lat, a wszystko w hołdzie dla judo w najlepszym wydaniu. Obejrzyj i posłuchaj, nie pożałujesz.