Najlepsi zawodnicy w rankingach światowych zostali nagrodzeni

Napisane przez Nicolasa Messnera i Pedro Lasuena 30. grudnia 2021
Zdjęcia: Gabriela Sabau, Marina Mayorova, Emanuele Di Feliciantonio

Zakończenie roku jako numer jeden w światowym rankingu jest zawsze bardzo ważne. Przede wszystkim świadczy o wytrwałości i poświęceniu się w dążeniu do tego, by być najlepszym wśród najlepszych, co jest szczególnie istotne w roku olimpijskim. Właściwie to nie wyróżnienie, ale potwierdzenie, że wszystko zostało zrobione poprawnie. Często ta determinacja nie jest właściwie doceniana, ponieważ codzienne treningi i regularne występy w zawodach są uważane za „normalne” w przypadku najlepszych sportowców. Międzynarodowa Federacja Judo docenia jednak wszystkie wysiłki sportowców.

Lasha Shavdatuashvili w niebieskiej judodze

Od kilku lat IJF w końcu roku nagradza wytrwałość najlepszych zawodników. W czasach światowego kryzysu i niepewnej przyszłości oferowanie znaczącego wsparcia jest ważnym przesłaniem dla tych, którzy wątpią w sens wytężonej pracy.

W 14 kategoriach wagowych po trwających cały rok zmaganiach, koniec sezonu wskazuje 14 zwycięzców. Każdy judoka kończący sezon na czele światowego rankingu otrzymuje 10 tysięcy dolarów wraz z życzeniami szczęśliwwgo Nowego Roku i ogromnym podziękowaniem za wysiłek.

W tej „wielkiej czternastce” jest czwórka Francuzów, dwójka Gruzinów, dwójka Rosjan i dwóch przedstawicieli Kosowa. Grupę uzupełniają reprezentanci Taipei, Korei Południowej, Uzbekistanu i Chorwacji. To wizytówka judo: różnorodność i uniwersalizm.

Madeleine Malonga

-60kg YANG Yung Wei (TPE) 5140 punktów
-66kg AN Baul (KOR) 5240 punktów
-73kg SHAVDATUASHVILI Lasha (GEO) 5475 punktów
-81kg GRIGALASHVILI Tato (GEO) 6592 punktów
-90kg BOBONOV Davlat (UZB) 7536 punktów
-100kg ADAMIAN Arman (RUS) 5420 punktów
+100kg BASHAEV Tamerlan (RUS) 6250 punktów
-48kg KRASNIQI Distria (KOS) 5920 punktów
-52kg BUCHARD Amandine (FRA) 5890 punktów
-57kg GJAKOVA Nora (KOS) 5880 punktów
-63kg AGBEGNENOU Clarisse (FRA) 7200 points
-70kg MATIC Barbara (CRO) 5595 punktów
-78kg MALONGA Madeleine (FRA) 5940 punktów
+78kg DICKO Romane (FRA) 6450 punktów

Tato Grigalashvili w niebieskiej judodze

Niedługo rozpocznie się kolejny sezon, który będziemy śledzili z wielką uwagą, ponieważ otwiera się nowy okres kwalifikacji olimpijskich. Jak będzie wyglądał 2022 rok? Tego nikt jeszcze nie wie. Czy Japończycy powrócą na szczyty rankingu, ponieważ będą musieli zdobyć punkty do kwalifikacji olimpijskich? Czy Francja będzie kontynuować medalowe żniwa, wiedząc, że francuscy sportowcy są już zakwalifikowani do igrzysk olimpijskich na ojczystej ziemi? Czy inne narody kochające judo, takie jak Brazylia, Niemcy, Wielka Brytania, Mongolia i wiele innych, powrócą na wysokie pozycje? Szukać odpowiedzi na te wszystkie pytania, zaczniemy od pierwszego wydarzenia sezonu, Grand Prix Odivelas w Portugalii, które odbędzie się w dniach 28-30 stycznia; będzie to dobry wskaźnik.

Jeszcze raz brawa dla nagrodzonych za 2021 i cieszmy się nowym sezonem!

źródło: IJF.org