Mistrzyni olimpijska Majlinda Kelmendi ogłosiła zakończenie kariery

Mistrzyni olimpijska Majlinda Kelmendi ogłosiła zakończenie kariery. Pierwsza w historii mistrzyni olimpijska z Kosowa, Majlinda Kelmendi, ogłosiła zakończenie kariery. Kelmendi była także dwukrotną mistrzynią świata, mistrzynią świata juniorów i czterokrotną mistrzynią Europy. W sumie zdobyła aż 18 złotych medali podczas IJF World Tour.

Międzynarodowa kariera Kelmendi (obejmująca 292 walki) rozpoczęła się w 2008 roku, od udziału w Pucharze Europy w Lucernie, gdzie zdobyła brązowy medal w kategorii do 48 kg. To był obiecujący początek, ale wielkie sukcesy nie przyszły od razu. Kelmendi przegrała swoją pierwszą walkę w mistrzostwach świata 2009, została także pokonana w drugich pojedynkach na mistrzostwach świata w latach 2010 i 2011. Zaliczyła także bardzo słaby występ na igrzyskach olimpijskich 2012 w Londynie, kiedy przegrała ze słabo znaną zawodniczką z Mauritiusa.

Kolejny rok przyniósł wielką zmianę. Na mistrzostwach świata w Rio w 2013 r. Kelmendi pozostała niezwyciężona, pokonując japońską przeciwniczkę w półfinale i rzucając Brazylijkę w finale, co przyniosło jej pierwszy tytuł mistrzyni świata. W następnym roku zdobyła także mistrzostwo świata, a dwa lata później złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w 2016 r.

To był szczyt jej kariery. Kontynuowała jeszcze swoją zwycięską rywalizację i była groźną zawodniczką, zdobywając złote medale na Grand Slam w Paryżu w 2017 r. i mistrzostwach Europy w tym samym roku. Ale w tym czasie zaczęły się pojawiać problemy. Kelmendi przegrała półfinał mistrzostw świata z Shishime Ai z Japonii, a potem walkę o brązowy medal z Eriką Mirandą z Brazylii.

Kelmendi nie startowała w 2018 roku z powodu kontuzji, ale kiedy wróciła na tatami w 2019 roku, nie posiadała już chwały niepokonanej. Na Mistrzostwach Świata w Tokio 2019 przegrała w półfinale z nową gwiazdą Japonii, Utą Abe.

Jej sytuacja przed igrzyskami w Tokio nie wyglądała zbyt dobrze. Przegrała w półfinale IJF World Masters (2021) oraz w półfinale Grand Slam w Tel Awiwie (2021). Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio Kelmendi przegrała swój pierwszy pojedynek z reprezentantką Węgier, Reką Pupp.

Chociaż Kelmendi nie zakończyła kariery w szczycie swoich osiągnięć, to jednak zapisała się w annałach judo jako jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek, wywalczając wszystkie ważne tytuły warte zdobycia. Jest także pionierką judo w Kosowie, która odegrała ważną rolę w popularyzacji tego sportu w swoim kraju.

Zatem co dalej z Kelmendi? Jej trener, Driton Kuka, zapowiedział, że przyjmie ona część obowiązków trenerskich: „Teraz, kiedy odchodzi z zawodów, chciałbym aby była obok mnie na tatami, ponieważ pragnę, aby wniosła do szkolenia swoje doświadczenie, wiedzę i swojego fantastycznego duch sportowego.”

przeczytaj więcej materiałów dotyczących judo na JudoCrazy