Jak Francja chce wykorzystać Igrzyska w Paryżu

Francja ma wielkie plany na najbliższe lata i chce się stać supermocarstwem nr. 1 światowego judo.

Kiedy to większość reprezentacji dopiero powoli powraca do krystalizowania nowych reprezentacji i rywalizacji najlepszych zawodników w największych światowych turniejach gospodarz Igrzysk w 2024 wykorzystuje ten czas bardzo aktywnie. Spokój w kilku pierwszych miesiącach po Igrzyskach w Tokio jest oczywiście całkowicie rozsądnym podejściem, ale nie jest to tak, że wszyscy się pod tym podpisują. Francja wściekle pracuje nad utworzeniem 1000 nowych dojo przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Podsumowując, francuski komitet judo jest niezwykle pewny swoich wielkich planów, pracując dzień i noc, aby wyprzedzić Japonię jako wiodące pastwo w światowym judo.

Francja jest historycznie drugim najbardziej utytułowanym krajem, jeśli chodzi o judo. Większość ludzi kiedy myśli o tym słynnym europejskim kraju i preferowanym przez nich sporcie, automatycznie myślisz o piłce nożnej i nie bez powodu, ponieważ są to panujący mistrzowie świata i jeden z faworytów do triumfu w Katarze 2022.

Mając to na uwadze, łatwo zrozumieć, dlaczego ludzie nie związani z naszą dyscypliną nie kojarzą tego kraju z judo, ale prawda jest taka, że ​​Francuzi mają dość wielkich sukcesów na tatami i traktują sport stworzony przez Jigoro Kano bardzo poważnie. Wyniki mówią same za siebie po tym, jak Francja zdobyła osiem medali w Tokio podczas ostatnich igrzysk olimpijskich, w tym historyczne złoto pierwszych zawodów drużynowych oraz złoto dla Clarisse Agbegnenou, która triumfowała w kategorii -63 kg. Obecnie Agbegnenou staje się powszechnie znana we Francji, a jej wyczyny w Japonii przyczyniają się bardzo mocno do popularyzacji judo.

Właśnie dlatego władze francuskiego judo chcą kuć żelazo gdy jest gorące, wykorzystując szał judo na poziomie podstawowym. Z 1000 nowych dojo, które mają zostać uruchomione do 26 lipca 2024 r., można sobie tylko wyobrazić, ile osób zajmie się tym sportem w ciągu najbliższych dwóch lat i jakie to będzie miało przyłożenie na wyniki Francji w przyszłości

źródło: https://judoinside.com/news/5066/A_look_at_how_France_will_use_the_Paris_Olympics_to_become_the_world_judo_superpower