Wychowanie dzieci przez sport w 10 zdaniach
1 słowo: Cześć. Pozdrów swoje dziecko słowem „Cześć”, kiedy po treningu wsiada do samochodu, zanim zapytasz go, jak było na treningu, jaki był wynik meczu, albo o pracę domową.
2 słowa: Ciesz się. Statystyki są nieubłagane. 70% dzieci porzuca sport przed ukończeniem 13 roku życia, z powodu braku radości z treningu. Zachęcaj dzieci do radości i przypominaj aby cieszyły się treningiem.
3 słowa: Powiedz mi więcej. Zanim zaczniesz formować opinie albo udzielać rad, poproś swoje dziecko o więcej informacji. Skłoni to go do dłuższego opowiadania, a tobie da więcej informacji o tym co się stało.
4 słowa: Dobra robota. Pracuj dalej. Te cztery słowa zasugerował Doc Rivers, główny trener Los Angeles Clippers i ojciec gracza NBA. Rivers zauważył, że niejednokrotnie rodzice ulegają pokusie rozwlekłej analizy występów swoich dzieci, a mówiąc tylko te cztery słowa dają im najlepsze wsparcie.
5 słów: Co nowego w twoim kręgu? Zadawaj dziecku pytania nie tylko o sprawy sportowe. Nawet jeśli odpowie „nic”, takie pytanie da mu szansę opowiedzenia czegoś o wydarzeniach swojego dnia.
6 słów: Bardzo lubię patrzeć jak ty trenujesz. Najważniejsze sześć słów.
7 słów: Powiedz mi, co ty o tym sądzisz. Nawet jeśli masz ugruntowaną opinię, to zanim przekażesz ją dziecku, zapytaj go, co o tym myśli. Będziesz mieć okazję nie tylko dowiedzieć się czegoś więcej o swoim dziecku, ale także pomożesz mu rozwijać krytyczne myślenie.
8 słów: Czy jest co w czym mógłbym ci pomóc? Zanim zaproponujesz rozwiązanie albo plan działania, zapytaj dziecko, czego tak naprawdę chce. Czasami dziecko chciałoby jedynie dać upust swojemu niezadowoleniu, a my natychmiast chcielibyśmy „rozwiązać” problem.
9 słów: Ty jesteś dla mnie bardziej ważny niż twoje osiągnięcia. Może myślisz, że jest to oczywiste. Niemniej jednaj, przypominaj o tym swojemu dziecku. Jeśli nie będzie tego słyszeć od ciebie, może sobie pomyśleć, że kochasz go za to co zrobiło, a nie za to kim jest.
10 słów: Bez względu na wszystko, cieszę się, że jestem twoim rodzicem. Umiejętność kochania i akceptacji drugiego człowieka ze wszystkimi jego wadami i zaletami jest największym darem jaki jeden człowiek może dać drugiemu. Daj ten dar także swojemu dziecku.
Opracował na zlecenie Hāto Judo
prof. dr. hab. Bogusław Wiłkomirski
Org. Anne Josephson

