Wychowanie dzieci przez sport w 10 zdaniach

1 słowo: Cześć. Pozdrów swoje dziecko słowem „Cześć”, kiedy po treningu wsiada do samochodu, zanim zapytasz go, jak było na treningu, jaki był wynik meczu, albo o pracę domową.

2 słowa: Ciesz się. Statystyki są nieubłagane. 70% dzieci porzuca sport przed ukończeniem 13 roku życia, z powodu braku radości z treningu. Zachęcaj dzieci do radości i przypominaj aby cieszyły się treningiem.

3 słowa: Powiedz mi więcej. Zanim zaczniesz formować opinie albo udzielać rad, poproś swoje dziecko o więcej informacji. Skłoni to go do dłuższego opowiadania, a tobie da więcej informacji o tym co się stało.

4 słowa: Dobra robota. Pracuj dalej. Te cztery słowa zasugerował Doc Rivers, główny trener Los Angeles Clippers i ojciec gracza NBA. Rivers zauważył, że niejednokrotnie rodzice ulegają pokusie rozwlekłej analizy występów swoich dzieci, a mówiąc tylko te cztery słowa dają im najlepsze wsparcie.

5 słów: Co nowego w twoim kręgu? Zadawaj dziecku pytania nie tylko o sprawy sportowe. Nawet jeśli odpowie „nic”, takie pytanie da mu szansę opowiedzenia czegoś o wydarzeniach swojego dnia.

6 słów: Bardzo lubię patrzeć jak ty trenujesz. Najważniejsze sześć słów.

7 słów: Powiedz mi, co ty o tym sądzisz. Nawet jeśli masz ugruntowaną opinię, to zanim przekażesz ją dziecku, zapytaj go, co o tym myśli. Będziesz mieć okazję nie tylko dowiedzieć się czegoś więcej o swoim dziecku, ale także pomożesz mu rozwijać krytyczne myślenie.

8 słów: Czy jest co w czym mógłbym ci pomóc? Zanim zaproponujesz rozwiązanie albo plan działania, zapytaj dziecko, czego tak naprawdę chce. Czasami dziecko chciałoby jedynie dać upust swojemu niezadowoleniu, a my natychmiast chcielibyśmy „rozwiązać” problem.

9 słów: Ty jesteś dla mnie bardziej ważny niż twoje osiągnięcia. Może myślisz, że jest to oczywiste. Niemniej jednaj, przypominaj o tym swojemu dziecku. Jeśli nie będzie tego słyszeć od ciebie, może sobie pomyśleć, że kochasz go za to co zrobiło, a nie za to kim jest.

10 słów: Bez względu na wszystko, cieszę się, że jestem twoim rodzicem. Umiejętność kochania i akceptacji drugiego człowieka ze wszystkimi jego wadami i zaletami jest największym darem jaki jeden człowiek może dać drugiemu. Daj ten dar także swojemu dziecku.

Opracował na zlecenie Hāto Judo
prof. dr. hab. Bogusław Wiłkomirski
Org. Anne Josephson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *